مراحل و قسمت های یک طرح درس (ریاضی ششم )
مراحل و قسمت های یک طرح درس (ریاضی ششم )
چگونه یک طرح درس ریاضی (ششم) بنویسیم؟
1) عنوان درس :
2) نگاه کلی به درس (هدف کلی ) :
3) اهداف جزئی :
4) اهداف رفتاری (مهارتهایی که دانش آموزان بعد از تدریس این درس به آن دست پیدا می کنند ) :
5) ابزار و وسایل مورد نیاز (وسایل کمک آموزشی ) :
6) تجربه ی دانش آموز (آنچه که دانش آموز از سالهای قبل یا درس های قبلی در رابطه با این مفهوم یا موضوع می داند )
7) روش ارائه مفهوم ( روش تدریس ) ،و ارتباط آن با سایر دروس این کتاب (در کجای این کتاب در رابطه با این مفهوم مطلبی آمده است ؟ )
8) چالش هایی که ممکن است دانش آموز در هنگام یادگیری با آن مواجه شود .
چالش : یعنی الف- احساس نیاز کردن ،دانش آموز به نتیجه برسد که برای مفهوم جدید نیاز به مطلب و راه حل تازه ای دارد ب- به مشکل
برخورد کردن و برای رفع آن تلاش کردن . دانش آموز در یک چالش آموزشی قرار می گیرد یا موفق می شود یا نمی شود سعی می کند که
مشکل را بر طرف کند ، مساله جدید بسازد و حل مساله کند تا به یاد گیری برسد .
چالش ممکن است در 4 قسمت به وجود آید :
1- هنگام درک مفهوم 2- هنگام انجام فعالیت 3- هنگام انجام کار در کلاس 4- در انجام تمرین
9) راهکارهای داده شده در کتاب جهت رفع چالش فوق
10) ارائه درس :
مراحل ارائه درس : 1- ارائه یک یا دو فعالیت خارج از کتاب مربوط به مفهوم درس ( بیشتر دست ورزی باشد )
2- انجام فعالیت های کتاب توسط دانش آموز ( فعالیت های کتاب اکثرا به سبک یادگیری تصویری است و بعضی سبک کلامی )
فعالیت ها را دانش آموزان می توانند به صورت فردی یا گروهی انجام دهند بستگی به نوع فعالیت، و دانش آموزان دارد .
3 – انجام کار در کلاس توسط دانش آموزان به صورت انفرادی
نکته :
الف فعالیت : فعالیت 1- مفهوم را می سازد 2- دانش آموز در موضوع درگیر می شود 3- به معلم هدف و مفهوم را نشان می دهد
4- در کلاس انجام می شود 5- دانش آموز باید همه ی فعالیت ها را انجام دهد و معلم باید راهبر و هدایت کننده باشد و
جمع بندی کند .
ب) کار در کلاس : 1- در این قسمت دانش آموز خود را ارزیابی می کند و معلم دانش آموز را 2- در کلاس انجام می شود .
ج ) تمرین : 1- باعث تثبیت یاد گیری می شود . 2- در خانه انجام می شود .
1
ارائه درس
* در طول تدریس معلم قرار نیست متکلم وحده بوده و راه حل ها را بگوید و همه چیز را بررسی کرده و نتیجه گیری کند ، بلکه معلم و دانش آموز
هر دو گام به گام حرکت می کنند . معلم راهبر و هدایت کننده است ودر آخر جمع بندی می کند. و همه ی فعالیت ها توسط دانش آموز انجام می شود .
* یاد گیری دانش آموز از طریق فعالیت محوری و تمرین وتکرار انجام می پذیرد .
* ابتدا دانش آموزان را گروه بندی می کنیم
گام 1: فعالیت دست ورزی خارج از کلاس( که توسط معلم تهیه شده ودانش آموزان ابزار و وسایل آن را آورده اند ) را به دانش آموزان می دهیم و از
آنان می خواهیم در گروه انجام دهند . هنگام انجام کار به آنان سر می زنیم و اگر مشکلی بود آنان را هدایت می کنیم . پس از انجام فعالیت یک یا دو
نفر به جلو کلاس بیایند و فعالیت را انجام دهند.(یاد گیری دانش آموزان از یکدیگر) و اگر دانش آموزی از راه دیگری انجام داده به جلو کلاس بیاید و
چگونگی انجام کار را برای دانش آموزان بیان کند . (کلامی)
نکته: اگر بعد از راهنمایی معلم هیچ کس نتوانست فعالیت را انجام دهد معلم باید خودش یک نمونه انجام دهد .
گام 2: دانش آموزان فعالیت های کتاب را انجام دهند . (سبک تصویری ) ، در ضمن کار، معلم سرکشی می کند و راهنمایی می کند . بعد تعدادی از دانش
آموزان به جلو کلاس آمده و هر کدام روش خود را توضیح دهند . (کلامی )
گام 3: انجام کار در کلاس توسط دانش آموزان به صورت انفرادی
سبک های یادگیری شناختی
نوع یاد گیری و درک مساله دانش آموزان با هم فرق دارد . یعنی نوع نگاه آنان به ریاضی ، مجاری و راههای شناخت دانش آموزان به 5 حس
محدود است ؛ که حواس بینایی و شنوایی و لامسه در ارتباط با جهان خارج و یادگیری، از دیگر حس ها برترند و نقش بیشتری دارند .
حس بینایی مبنای تفکر تصویری
حس شنوایی مبنای تفکر کلامی
حس لامسه مبنای تفکر دست ورزی و ساختنی
در اکثر دانش آموزان یکی از این 3 سبک یادگیری بر2 تای دیگر غلبه دارد یعنی هر دانش آموز از راه یکی از این 3 سبک بهتر یاد می گیرد .
این 3 مهارت تفکر، 3 سبک یادگیری ( دست ورزی – تصویری – کلامی ) را تشکیل می دهند . پایه رسیدن به یادگیری تفکر است .
2
ویژگیهای دانش آموزان با سبک های مختلف یاد گیری
الف ) سبک دست ورزی : 1- با بکار گیری ابزار ها ، ساختن شکل و بازسازی ذهنی ساختارها در ذهن خود، مفاهیم را یاد می گیرند .
2- مفاهیم ریاضی را تا وقتی خودشان بازسازی نکنند نمی فهمند .
3- دست ، بازسازی ساختار و تفکر نقش مهمی در یادگیری دارد
4- صنعتگران و مخترعین از این گروه هستند .
5- حرکت از ملموس به سمت مجرد .
ب) سبک تصویری : 1- تصویر سازی نقش مهمی در یادگیری و تفکرشان دارد .
2- افراد این سبک از به زبان آوردن روند تفکر خود عاجزند .
3- استدلال آنها کلی است مانند نگاه کردن به اجزای یک تابلو به طور سرتاسری
4- ادراک از کل به جز
5- در برقراری رابطه بین اجزا ضعیف هستند .
ج) سبک کلامی: 1- کلام نقش مهمی در تفکر و یادگیریشان دارد .
2- وقتی فکر می کنند به زبان کلمات وجملات با خود حرف می زنند .
3- می توانند افکار خود را مستقیما روی کاغذ بیاورند .
4- استدلال ریاضی مرحله بمرحله و جز به جز است .
5- حرکت از جز به کل
6- در کنار هم قرار دادن جزئیات قوی هستند .
7- در همبستگی مبانی و ساختار های کلی می لنگند .
معلــــم کلاس ششم ابتدایی
عمران مرادنیا